Spleta TV
na voljo v Google Play

30. 06. 2016

EP Solun 2016 – Slovenija premagala Turčijo in se uvrstila na Deaflympics Samsun 2017

[gallery ids="33169,33170,33171,33172,33173,33174,33175,33176,33177,33178,33179,33180,33181,33182,33183,33185,33186,33187,33188,33189,33190,33191,33192,33193,33194,33195,33196,33197"] Košarkarska reprezentanca gluhih Slovenije je z zmago nad Turčijo dosegla uvrstitev v polfinale in tudi »normo« za Deaflympics, kamor se kvalificirajo štiri države iz Evrope poleg Litve, ki je svetovni prvak in Turčije kot gostitelj letnih olimpijskih iger, ki bodo drugo leto v mestu Samsun na južni obali Črnega morja. Na rednem sestanku reprezentance, ki ga imajo vsak dan, so med košarkarje razdelili naloge, vsak je imel na igrišču svojo dolžnost. Dogovorjeno je bilo, da se blokirajo najnevarnejši turški igralci, kateri imajo po statistiki največ skokov in metov. Strategija je bila takšna, da te igralce zadržijo pred črto za tri točke.

Po začetku prve četrtine so slovenski reprezentanti Šebjan, Jakofčič, Makuc, Lukić in Zupan takoj stopili do turških igralcev, ki so jim bili dodeljeni za pokrivanje in jih držali na primerni razdalji, da niso mogli razviti svoje igre. Običajno so Turki hitri v napadih, bliskovito prenašajo žoge znotraj rakete in izvajajo akcije podaja-met. Spretni so v skokih za odbitimi žogami. Tokrat se jim ni izšlo. Makuc in Zupan, vsak z dvema trojkama sta razbila njihovo obrambo, Lukić je bil na zunanji poziciji, da je nase privlekel dva turška igralca. Jakofčič je bil uspešen pod košem. Ob koncu četrtine je bilo 31 : 7 za Slovenijo.

Druga četrtina je bila v znamenju conske obrambe Slovenije po sistemu 3-2, ki je Turkom delala resne preglavice. Vztrajno so menjali svoje igralce, da bi nam narekovali ritem njihove igre. Slovenci so to obrambo izkoristili, da so se igralci malce predahnili od »nore« prve četrtine, ko so veliko tekali in skakali za žogami. Lukić je začel zadevati koš, v igro je vstopil Perić, ki je hitro dal koš z prodorom pod njim. Žabot je v protinapadu zadel lepo trojko. Polčas je bil končan z 45 : 15 za Slovence.

Turki se niso predali, v tretji četrtini so uredili svoje vrste in agresivneje pritiskali na slovensko obrambo, iz krilnih pozicij so metali  z srednje razdalje, pa tudi za trojke. Pri trojkah jim je šlo bolj slabo, zato so se potem svojo ost napada pomaknili pod koš. Tu jim je uspevalo, hitro se jim je zmanjševala razlika. Zato je Slovenija izrabila minuto odmora, da je umirila svoje igralce, nekateri so po nepotrebnem žoge izgubljali, zapravljali zicerje. Zato je bil potem delni izid 14 : 20 za Turke. Njihov igralec Volkan Koclu je vnesel nekoliko zmede med Slovenci. Rezultat tretje četrtine je bil 59 : 35 za slovensko ekipo.

Zadnja četrtina je bila samo rutina, še vedno so Slovenci igrali consko obrambo, ki se je izkazala za pravilno rešitev. Lukić, Jakofčič in Zupan so pazili, da je bila razlika dovolj velika. Makuc je presenečal turško obrambo z meti z razdalje. Orešnik je držal Turke pred raketo in odvračal pozornost od slovenskih centrov. Starc in Perič sta izvajala prodore prek levega krila po koš. V zadnjih treh minutah sta vstopila v igro še Tanasijević in Vlah, tako da so današnjo tekmo odigrali vsi igralci reprezentance.

Tekma se je zaključila s slastno zmago z končnim rezultatom 73 : 52 in Slovenija se je uvrstila v polfinale. Junak tekme je bil Matic Makuc, ki je bil tudi strelec tekme. Z meti z razdalje je uničil turško obrambo.

Strelci za Slovenijo:

Jakofčič 6, Žabot 3, Starc 1, Perić 8, Makuc 23, Orešnik 4, Zupan 17, Lukić 11.

Slovenije bo v polfinalu igrala z Ukrajino, ki je presenetljivo premagala Grčijo, kljub bučni podpori domače publike. Polfinalna tekma bo v športni dvorani Nikos Gallis, kjer domuje grški prvoligaš Aris, ob 18. uri (ob 17. uri po našem času). Z uvrstitvijo v polfinale je bil dosežen minimalni cilj in sicer uvrstitev na Deaflympics Samsun 2017.